DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Šarfenštejn (Ostrý)

Šarfenštejn (Ostrý)

Poloha

U Františkova nad Ploučnicí.

Přístupnost

z Františkova nad Ploučnicí ve směru na Benešov nad Ploučnicí, téměř na konci obce doprava přes most, poté cestou vpravo vzhůru.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://www.castles.cz/hrad-sarfenstejn

Popis

Torzo gotického hradu, nazývaného též Šarfenštejn, ležícího na čedičovém hřbetu nad řekou Ploučnicí, nedaleko od Benešova nad Ploučnicí. Hrad vybudoval v polovině 13. století rod Markvarticů. První písemná zmínka týkající se Ostrého pochází z roku 1268 a připomíná Markvarta píšícího se po něm.

V dobách vlády Přemysla Otakara II. spadal Ostrý pod královskou korunu. Po Otakarově smrti v bitvě na Moravském poli (1278) se hrad stal zástavním majetkem markrabího Oty Braniborského. Roku 1283, kdy byla Otova zástava zrušena, přešel do rukou Jana z Michalovic, kterému jej daroval Václav II.

Poté jej vlastnili Berkové z Dubé a v 15. století jej spravovali Vartemberkové. Ti však válčili s lužičany, kteří hrad roku 1445 dobyli, pobořili a vypálili. Poté sloužil pouze jako sídlo purkrabích, čímž značně poklesl jeho dřívější význam. Začátkem 16. století zcela zpustl a začal chátrat, což dokládá i zpráva, která jej již k roku 1515 uvádí jako pustý.

V 19. století se roku 1816, po prodeji hrabětem Thun - Hohensteinem, dostal do vlastnictví nedalekého Benešova nad Ploučnicí. Hrabě za něj tehdy dostal ještě 180 000 zlatých.

Z hradu Šarfenštejna se sice do současnosti dochovalo relativně málo, ale i toto málo dosud působí impozantním dojmem. Mimo příkopů se totiž jedná o spodek věže a části mohutných hradeb s pilíři.

{backbutton}