DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Chřibský hrádek (Dolní Karlštejn)

Chřibský hrádek (Dolní Karlštejn)

Poloha

Zhruba dva kilometry severozápadně od Chřibské.

Přístupnost

Z Chřibské směr Dolní Chřibská. U penzionu Rozcestí doprava a po asfaltové cestě až na křižovatku odbočující na Tokáň a po kračující do Doubice. Dojdete k informačnímu středisku Národního parku České Švýcarsko "U Sloupu". Napravo vede strmá cesta na Chřibský hrádek.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://jetrichovicko.euweb.cz/skalnihrady.htm

Popis

Chřibský Hrádek byl pravděpodobně založen ve 14. století rodem Michalovců a stejně jako další hrady v kraji i tento byl postaven k ochranným účelům obchodníků směřující do blízké Lužice. Poté pravděpodobně býval sídlem soudního úředníka z Chřibské, který měla na vrchu Spravedlnost před rokem 1579 popraviště.

S největší pravděpodobností zanikl v 15. století, protože nebyl nijak zvlášť opevněn. Je možné, že byl opuštěn posádkou bez boje. Stopy, které byly nalezeny dokazují, že byl zničen ohněm. Mohlo se tak stát v době husitské kolem roku 1425 nebo při výpravě lužického Šestiměstí na Kamenici a Českou Lípu v roce 1440.

Umístění hradu mohlo také být ideální pro jakousi přestupní stanici ostatních hradů v okolí, které jsou přibližně stejně od sebe vzdáleny - Kamenický hrad, Fredevald, Falkenštejn, Tolštejn, kde mohla být krátkodobě uschována bohatá kořist z válečných výprav do Saska či Lužice. Další hypotézou může být, že se pouze jednalo o úkryt, který nevynikal zvláštním opevněním, chránící obyvatelé (prosektory nebo horníky) proti loupežím své tvrdě vydřené práce.

{backbutton}