DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Pevnost Köenigstein

Pevnost Köenigstein

Poloha

Nad městem Königstein, Německo.

Přístupnost

Pevnost Königstein leží cca 30 km jihovýchodně od Drážďan a asi 15 km po proudu řeky Labe od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka.

Je dostupná téměř všemi dopravními prostředky:
autem (hraniční přechod Petrovice/ Bahratal nebo Hřensko – Schmilka), vlakem (trasa Drážďany – Königstein – Schöna nebo trasa Ústí n. L. – Děčín – Dolní Žleb – Schmilka – Königstein - Drážďany), lodí (trasa Schmilka – Königstein – Drážďany), vláčkem (z města Königstein a z parkoviště u pevnosti) či pěšky (po modře nebo červeně značené turistické značce z města Königstein, 30 – 45 minut chůze).

Provozní doba

duben - říjen 9-18 hod
listopad - březen 9-17 hod

Otevřeno celoročně, mimo 24. prosince. 31.12. se pevnost zavírá již v 15:30 hod.
Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před zavřením pevnosti.

Vstupné

Zima
listopad - březen
Léto
duben - listopad
Dospělí 7 € 8 €
Skupina dospělých (20 a více) 6 € 7 €
Studenti, postižení, nezaměstnaní 5 € 6 €
Rodinná vstupenka
(2 dospělí a max. 4 děti od 7 do 16 let)
18 € 21 €
Rodinná vstupenka mini
(1 dospělý a max. 2 děti od 7 do 16 let)
11 € 13 €
Skupina dětí (15 a více, do 16 let) 2 € 3 €
Parkovné autobus 8 € 8 €
Parkovné mikrobus 4 € 4 €

Svátek Den pokání a modlitby (Buß- und Bettag) 21.11.2012: každý návštěvník zaplatí 5 €, rodiny 11 €.
Ceny jsou včetně použití výtahu a návštěvy všech výstav.
Děti do šesti let zdarma.

Pro prohlídku pevnosti si můžete zapůjčit audio-průvodce (sluchátka) za 2,50 €, který tlumočí v: němčině, angličtině, ruštině, italštině, španělštině, češtině, francouzštině, polštině a japonštině.

Audioprůvodce pro rodiny: ke každému audioprůvodci za 2,50 € se poskytuje jeden audioprůvodce (v češtině, němčině a angličtině) pro děti (od 6 do 7 let) zdarma.

Psi mají přístup do 9,5 ha rozlehlého areálu pevnosti povolen jen na vodítku, ne však do výstavních prostor!

Kontakt

Festung Königstein gGmbH
018 24 Königstein

Tel: +0049 35021 64-607

E-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odkaz

http://www.festung-koenigstein.de

Popis

První písemná zmínka o hradu Königstein je známá již z r. 1241. Na počátku 15. st. kupují zdejší hrad příslušníci rodu von Wettin. Ti později vlastní další další hrad Sonnenstein v Pirně. Za vévody Jiřího Vousatého hrad zpustl a byl proměněn v klášter, který byl v průběhu refomace zrušen. Nakonec nechal saský kurfiřt Kristián I. r. 1589 celý hrad přestavět a rozšířit na zemskou pevnost.

V následujících stoletích bylo pak bývalé hradní předhradí postupně stále více opevňováno a obranné prvky zahušťovány, takže se jen málokterý nepřítel pokoušel pevnost pokořit. Nejzajímavějším počinem této doby bylo hloubení pevnostní studny v letech 1563 až 1569 svobodnými horníky. Je 152,5 m hluboká a 3,5 m v průměru. Na tehdejší dobu to byl podivuhodný technický výkon. Tato studna ještě v roce 1967 dodávala kvalitní pitnou vodu pro celou pevnost.

Dle vojenského hlediska nedobytná pevnost se stávala v neklidných časech útočištěm saských králů a kurfiřtů, umělců a státní pokladny. Mimo tyto doby byl Königstein pro svou krajinou polohu častým cílem královského dvoru. Hrad navštěvovali takový významní vládci jako byl car Petr I. nebo pruští králové Bedřich Vilém I. a Bedřich II. Také Napoleon si se zájmem tuto pevnost prohlédl.

Velká pevnostní stavba je cca 550 m dlouhá a až 350 m široká. Celková rozloha činí 9,5 ha. Hlavní vchod do pevnosti je přístupný přes tři, do skály vylámané tunely a několik mostů. Odtud vedou vchody na pevnostní plató. Délka hradeb činí přes 2 200 m délky.

V pevnosti se nachází sbírka saských děl od 15. do pol. 18. st., mezi nimi také obrovské dělo „Líná Magda“. Kromě toho se zde nachází i expozice moderních zbraní.

Důkladná prohlídka areálu zabere tak tři, čtyři hodiny. Cizinci si zde mohou za poplatek zapůjčení elektronického průvodce v několika jazycích, který se rozhodně vyplatí. Je i v české verzi.

Pro návštěvníky, kteří přijedou později a již nebudou volná místa na parkovišti přímo pod hradem, je připraveno náhradní parkoviště o několik kilometrů dále. Aby člověk nebyl unavený již z pochodu od náhradního parkoviště, je mu k dispozici patrový autobus v kombinaci s výletním vláčkem, který jej za poplatek doveze přímo k pevnostní pokladně.

{backbutton}