DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Soutěsky Hřensko

Soutěsky Hřensko

Poloha

U obce Hřensko.

Přístupnost

Do Edmundovi soutěsky se dostaneme z Hřenska, do Divoké soutěsky z Mezní Louky.

 

 

Provozní doba

Edmundova soutěska velikonoce - říjen denně 9-18 hod poslední loď směr Mezná v 17:30
směr Hřensko v 18:00
Divoká soutěska velikonoce - říjen denně 9-17 hod poslední loď směr Edmundova soutěska v 17:00
opačně v 16:30

 

Vstupné

  Edmundova soutěska Divoká soutěska
Dospělí 80 Kč 60 Kč
Děti, důchodci, invalidé 40 Kč 30 Kč
Pes s náhubkem 40 Kč zdarma

Kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují.

 

Parkovné

  za 1 hodinu za celý den
Automobil 30 Kč 120 Kč
Motocykl 20 Kč 50 Kč
Autobus 100 Kč 200 Kč

Na parkovišti Pod skalou je k dispozici 78 parkovacích míst, na parkovišti na Mezní louce míst 120.

Kontakt

Obec Hřensko
Hřensko 71
407 17   Hřensko
Tel.: +420 412 554 021

E-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odkaz

http://www.hrensko.cz/soutesky

Popis

Soutěsky na Kamenici tvořily dlouhou dobu obtížnou překážku, kterou museli obyvatelé pravobřežních obcí Vysoké Lípy a Mezné zdolávat cestou do kostela v Růžové. Kamenice však byla nejen překážkou, ale i zdrojem příjmů – plavilo se tu dříví a při zimních tazích pstruhů a lososů nastávaly rybářům zlaté časy.

A do toho přišli odvážlivci s nápadem splout soutěsky na vorech. Pět dobrodruhů uzavřelo v r. 1877 zdánlivě šílenou sázku v hřenské hospodě U zeleného stromu a pak na třech vorech vyplulo od Dolského mlýna do míst, kterým tenkrát lidé říkali „konec světa“. Čtyři metry dlouhá plavidla dopravila posádku bez úhony až do Hřenska. Tím byl položen základ využití soutěsek jako turistické atrakce.

Kníže Clary-Aldringen poovolal italské odborníky a pod jejich vedením pak na 200 dělníků upravovalo soutěsky, pomáhal i Horský spolek pro České Švýcarsko. Byly zřízeny plovoucí chodníčky, mostky, vystříleny tunely, zasazeny lávky nad vodou a postaven jez. Dne 4. května 1890 byla slavnostně otevřena Tichá neboli Edmundova soutěska a restaurace v soutěskách. Provoz obstarávalo pět lodiček, převozníci v námořnických stejnokrojích poháněli a kormidlovali plavidla bidlem, což zůstalo dodnes. Divoká soutěska se svého otevření a první plavby dočkala o osm let později v r. 1898.

O oblíbenosti této atrakce si uděláme obrázek z doložených písemností z dvacátých let 20. stol. – v Edmundově soutěsce převáželo 14 člunů, v Divoké 7, dohromady navštívilo soutěsky v průměru 160 000 lidí ročně. Plavilo se od sedmé ranní hodiny do tmy a byly stanoveny i přísné předpisy – v soutěskách byl zakázán podomní obchod, žebrota, fotografování jako obchodní činnost a vylepování politických letáků.

Dnes návštěvníky čeká procházka romantickou přírodou podél toku Kamenice obklopené z obou stran hradbou vysokých skal. Budete procházet pod skalními převisy, několika tunely, přes úzké lávky. Dva úseky cesty lze absolvovat pouze na lodičce – jedná se o Edmundovu (jinak nazývanou Tichou) a Divokou soutěsku. Lidskou silou poháněná loďka nás proveze mezi skalními útvary, převozník nás seznámí s živými i zkamenělými obyvateli soutěsek.

{backbutton}