DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Panská skála

Panská skála

Poloha

Na východ od obce Kamenický Šenov.

Přístupnost

Volně přístupné.

Provozní doba

Provoz parkoviště automatický 24 hodin.

Informační centrum:

1.4.-30.6.
1.9.-31.10.
st-ne 9-17
1.7. - 31.8. po-ne 9-17

 

Vstupné

Žádné.

parkovné automobil 20 Kč za hodinu
parkovné autobus 100 Kč na den
wc 5 Kč

Do 15 minut je parkovné zdarma

Kontakt

Informační centrum Panská skála

Tel.: +420 487 767 401

E-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odkaz

www.kulturaks.cz

Popis

Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Její jméno vzniklo překladem německého názvu "Herrnhausfelsen" (Herrnhaus = panský dům), odvozeného od staršího lidového označení Gehörnhaus. Slovem "Gehörn" se ve zdejším kraji kdysi označovaly strmě čnějící skalní útvary.

Čedičový vrch je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou těžbou odhalena jedna z nejkrásnějších ukázek sloupcové odlučnosti čediče u nás. Pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou téměř svislé, až 12 m dlouhé a mají 20 - 40 cm v průměru.

Celý útvar připomíná píšťaly varhan a proto je často nazýván právě Varhany. Vidět jste je mohli ve známé pohádce Pyšná princezna. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na východním úpatí vrchu stojí starý kamenný sloup Panny Marie. Ze snadno dostupného vrcholu je pěkný rozhled k severu a západu na Kamenický Šenov a okolní kopce.

{backbutton}