DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Dolský mlýn

Dolský mlýn

Poloha

Poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, asi 700 m od Kamenické Stráně, 1 km od Vysoké Lípy a 3 km západně od Jetřichovic.

Přístupnost

Volně přístupné. Z Vysoké Lípy a ze Srbské Kamenice vede k mlýnu modrá turistická značka, z Kamenické stráně zelená a konečně z Jetřichovic žlutá turistická značka.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

E-mail

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odkaz

http://www.dolsky-mlyn.cz

Popis

První písemné zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1515. Jednalo se o trojkolový mlýn, přičemž dvě kola poháněla mlecí zařízení a třetí pilu. Od roku 1696 do roku 1910 byl mlýn majetkem rodu Pohlů. Ti jej několikrát přestavovali, v roce 1727 barokně, později pak ještě v letech 1819 a 1845.

Vzhledem k tomu, že Kamenice byla využívána k splavování dřeva, nemohli majitelé v tomto období odvádět vodu do náhonu a tudíž nemohli mlít. Toto bylo majitelům kompenzováno právem vyrábět pivo a pálenku. Okolí Dolského mlýnu také ožilo turistickým ruchem poté, co byla roku 1881 zahájena přeprava na lodičkách ve Ferdinandově soutěsce mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem.

Mlýn byl po roce 1945 opuštěn a od té doby chátrá. Budova už je jen torzo z obvodových zdí. Po ostatních staveních zbyly už jen základy. Ve své funkční podobě byl zachycen v pohádce Pyšná princezna, kde je záběr na celé stavení i s náhonem. Bohužel filmaři kvůli několikavteřinovému záběru strhli sousední budovu bývalého hotýlku. V současnosti je zřícenina opět využívána při natáčení pohádky Ztracený princ.

{backbutton}