DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Belveder

Belveder

Poloha

Vyhlídková terasa cca 130 m vysoko nad řekou Labe u obce Labská Stráň, 3 km jižně od Hřenska.

Přístupnost

Autem lze přijet téměř k vyhlídce na parkoviště u penzionu Belvedér. Po silnici vedoucí z Hřenska přes Janov a Arnoltice, případně druhou stranou z Děčína přes Ludvíkovice, Janov, Arnoltice a Labskou Stráň.

Pěšky po červené turistické značce, na kterou se napojíte v Děčíně na konečné autobusů č. 1 a 7, zastávka Nemocnice a nebo z druhé strany z Hřenska.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://cs.wikipedia.org

Popis

Vyhlídkovou terasu nechal postavit František Karel Clary-Aldringen v letech 1701-11 a její vznik je úzce spjat s panstvím v Bynovci, které bylo v 18. stol. v majetku rodiny Clary-Aldringenů. Vyhlídka byla spojena se zámkem 4 km dlouhou kočárovou cestou. Při vyhlídce byla vybudována ještě salla terrena v podobě grotty (umělé jeskyně), zdobená vysokým arkádovým obloukem zakončeným divadelní maskou.

Když v roce 1839 k ní byla postavena přístupová schodišťová cesta, byla divadelní maska nahrazena znakem Clary-Aldringenů. Jde o práci malíře J. Hegenbarta z Labské. Místo sloužilo k odpočinku panstva a pořádaly se zde různé hudební a divadelní produkce.

V květnu 1791 byla jedna z budov při zámku v Bynovci zasažena bleskem a požár se rozšířil i na zámek. Ten byl sice brzy obnoven, ale šlechta ztratila o místo s vyhlídkou zájem. Naopak vzrůstal zájem místních a také novodobých turistů, kteří přijeli navštívit a poznat krásy Českého Švýcarska.

Nejprve byla u vyhlídky v roce 1841 postavena dřevěná hospoda a v letech 1888-1889 byla nahrazena kamennou stavbou. Po roce 1948 zde bylo podnikové rekreační zařízení a dnes hotel Belveder. U vyhlídky stojí stánek s občerstvením.

{backbutton}