DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Děčínský Sněžník

Děčínský Sněžník

Poloha

Poblíž obce Jílové u Děčína.

Přístupnost

Autem se dostanete 1,5 km pod rozhledu (směrem od Děčína nebo od Jílového u Děčína), kde je placené parkoviště. Dále je možný pouze pěší výstup po zpevněné cestě až na vrchol hory, kde se můžete občerstvit v restauraci či bufetu.

Pěšky můžete využít náročnější trasy začínající buď v Jílovém po zelené turistické značce nebo v Děčíně po červené turistické značce.

Provozní doba

duben - červen
září, říjen
po-pá 10-17 hod
so, ne, svátky 9-17 hod
červenec - srpen denně 9-19 hod
listopad - březen so, ne, svátky 10-16 hod

Individuální vstup mimo tuto provozní dobu je možný na základě předchozí telefonické domluvy (minimálně 24 hodin předem na tel. 603 923 139 nebo 605 415 037), pro skupinu min. 10 osob za vstupné 30,- Kč / os. nebo min. 300,- Kč.

Vstupné

Dospělí 30 Kč
Děti, studenti 15 Kč

Děti do 6-ti let mají vstup zdarma.

Kontakt

Není.

E-mail

Není.

Odkaz

www.mujilove.cz

Popis

Ve výšce 723 m.n.m. nad městem Děčínem, na nejvyšší stolové hoře v České republice jménem Děčínský Sněžník, se nachází jedna z nejstarších rozhleden. Rozhledna Děčínský Sněžník Vás upoutá jak svým okouzlujícím výhledem na Lužické hory a Česko-Saské Švýcarsko, tak zejména pro své unikátní proudění vzduchu. Díky termickým stoupavým proudům kolem stolové hory se zde mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá toto místo nazýváno "Větrné lázně".

Rozhlednu nechal zbudovat František Thun roku 1864 podle plánů architekta Hanela. Na svém počátku byla vybudována k geografickým účelům. Byla hojně využívána zeměměřiči z Rakouska, Pruska i Saska. S rozvojem turistického ruchu nezůstala rozhledna bez povšimnutí a tak hrabě Thun najal strážného, který na rozhlednu za poplatek pouštěl výletníky. Postupem času se rozhledna stávala známější i za hranicemi a tak zde byl zřízen hostinec.

S rozhlednou se pojí ještě jeden rekord. V roce 1936 zde bylo poprvé zachyceno televizní vysílání na našem území. Jednalo se o signál z Berlínského vysílače a přenos z Berlínských olympijských her.

Během roku 1992 prošla zchátralá a uzavřená věž celkovou rekonstrukcí a byla znovu zpřístupněna veřejnosti. Při rozhledně se nachází bufet a horská chata, vrchol hory je z několika směrů přístupný turistickými značenými cestami.

{backbutton}