DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Stoličná hora (Kvádrberg)

Stoličná hora

Poloha

V Děčíně.

Přístupnost

Z konečné stanice autobusů č. 1 a 7, zastávka Nemocnice, vejdeme do lesoparku. Po červené turistické značce stoupáme po cestě chráněné zábradlím a serpentinovitě stoupající až k vrcholu.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://www.zanikleobce.cz

Popis

V Děčíně působil v létech 1874-1934 velmi aktivní Zkrášlovací spolek města Děčína. Tento spolek vybudoval v roce 1879 na vrcholové plošině Quaderbergu vyhlídkovou terasu s pískovcovým obeliskem a pojmenoval jí Císařská vyhlídku. Bylo tomu na počest 25. jubilea císařského manželského páru Františka Josefa I. a Alžběty I.

Od roku 1888 stál na vrcholu Quaderbergu výletní hostinec. Výnosy tohoto hostince pomáhaly zajišťovat činnost Zkrašlovacího spolku. Restaurace byla rozšiřována a v roce 1902 k ní byl v rámci romantických úprav přenesen renesanční portál. Po stržení budovy kolem roku 1947 zůstává stát osamocen na kraji vyhlídky.

Na počátku nového tisíciletí byl renesanční portál již značně zdevastovaný, pošpiněný barvou a některé jeho části ulámané. Navíc vlivem eroze základů hrozilo časem jeho úplné zřícení ze skály. Proto byl v červnu 2006 demontován, převezen do oblastního muzea v Děčíně a v roce 2008 zrestaurován. Na původní místo se již pochopitelně nevrátil.

{backbutton}