DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Vyhlídková terasa Bastei

Bastei

Poloha

Mezi lázeňským městečkem Rathen a městečkem Rathewald, Německo.

Přístupnost

Bastei leží na pravém břehu řeky Labe, zhruba 15 kilometrů za hraničním přechodem Hřensko – Schmilka.

Podél Labe dojedeme až do Bad Schandau, kde přejedeme přes most na druhý břeh řeky (pokud se rozhodneme využít přívoz v Kurort Rathenu) a nebo budeme pokračovat dál po pravém břehu přes Porschdorf, Waltersdorf a Rathewalde. Dopravní značení nás přibližně po 10 km dovede na placené centrální parkoviště těsně u Bastei.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné. Pouze do zřícenin skalního hradu Neurathen 3 €.

Kontakt

Není.

Odkaz

www.bastei.cz

Popis

Bastei (Bašta) je nejstarším a snad i nejvýznamějším turistickým centrem v přední části Saského Švýcarska. Obzvlášť tady se člověku naskýtá úžasný pohled na zdejší bizardní skalní krajinu, která inspirovala již spoustu malířů a básníků. Bastei leží téměř 200 m nad hladinou Labe a je dosažitelná za cca 30 až 45 minut (pohodlného stoupání) a cca 70 až 80 min přes "Švédské jámy" z Niederrathen.

Pokud se rozhodnete pro pohodlný výstup, budete přecházet přes 76 m dlouhý, z pískovce postavený most k Bastei, který je dnes jako technická památka obzvláště chráněn. Most tvoří dnes, stejně jako v minulosti, spojení mezi Bastei a skaním hradem Neurathen (Nový Rathen). V době třicetileté války, byly na přibližující se útočníky z hradu Neurathen vrhány těžké kameny, které způsobily zřícení původního mostu a stržení útočníků do hlubin.

Současný most byl vybudován v roce 1851 jako vůbec první stavba v Evropě určená speciálně pro účely turistiky. Z vyhlídkové plošiny, mostu i z blízkého okolí je nádherná vyhlídka na stolové hory (např. Lilienstein, Königstein nebo Pfaffenstein), na řeku Labe, na níž se prohánějí lodě a parníky a v neposlední řadě na okolní mohutné skalní bloky.

{backbutton}