DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Růžovský vrch

Růžovský vrch

Poloha

Poblíž obce Srbská Kamenice.

Přístupnost

Ze Srbské Kamenice po žluté turistické značce.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://markvartice.unas.cz

Popis

Pro podobu se známou japonskou horou (zejména když za mlhavého rána vrcholek vystupuje z oparu) se Růžovskému vrchu též říká Děčínská Fudžijama. Na severní straně jsou na úpatí v čedičové skále pukliny zvané "ledové díry", v nichž se někdy udržuje led až do léta. Už ve středověku stála na Růžovském vrchu kaple, od r. 1808 vojenská pozorovatelna. Na počátku 19. století se zde nacházela stanice optického telegrafu.

V roce 1880 byla na vrcholu zřízena dřevěná rozhledna a hostinec. Stavbu financoval majitel panství Edmund Clary - Aldringen. Hostinec se později díky velké návštěvnosti rozrostl na restauraci, hojně navštěvovanou především turisty z Drážďan.

Když rozhlednu zničil blesk, byla byla roku 1893 postavena nová s výškou 24m. Na tuto opět dřevěnou, ale již opláštěnou šestibokou stavbu údajně každým rokem vystoupalo na deset tisíc návštěvníků. Rozhlednu vytvořil tesař Thiele z Růžové, který musel z daleka dovézt dostatečně dlouhé kmeny, neboť zde v té době velké stromy nerostly. Ještě před zimou je pod kopcem otesal a nahrubo sestavil, takže s prvním sněhem mohly být na saních vytaženy na vrchol.

Květnová vichřice roku 1903 tuto rozhlednu povalila na budovu restaurace, a tak musela být postavena v pořadí třetí věž. Tu nechal vybudovat v roce 1904 syn Edmunda Claryho Aldringena, Carlos. Byla opět dřevěná a podobala se zdejší první rozhledně. Z 18 m vysoké plošiny bylo údajně možno dohlédnout na dvacet dalších českých a saských rozhleden.

Zdejší restaurace vyhořela v září 1931 a rozhledna od té doby rychle chátrala. Po několika letech musela být snesena. Dnes zde nalezneme pouze zbylé ruiny.

{backbutton}