DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Kamenický hrad

Kamenický hrad

Poloha

Jižně od města České Kamenice.

Přístupnost

Z náměstí České Kamenice po zelené turistické značce.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://jetrichovicko.euweb.cz/skalnihrady.htm

Popis

Na kopečku nad městem Česká Kamenice (dříve pouze Kamenice) se tyčí zbytky hradu Zámecký vrch, dříve nazýván Kamenice. Z dřevěné vyhlídkové věže uvidíte zbytky opevnění hradu a městečko budete mít jako na dlani.

Prameny, kdy byl zámek postaven nejsou přesné, ale odhady uvádějí, že hrad Kamenice byl postaven začátkem 15. století. Majitele hradu Vartemberkové se příliš neměli v lásce s Lužičany a tak se mezi sebou bojovali. Hrad byl několikrát dobyt a vypálen, což bylo finančně neúnosné pro Vartemberky, kteří byli nuceni hrad prodat.

Hrad změnil majitelé ještě několikrát až do 30. leté války, kdy v roce 1639 při tažení švédského Banérova sboru ze Žitavy k České Lípě a Děčínu. Sbor hrad dobyl, vypálil a rozbořil a tak již zůstal dodnes. Ke konci 19. století se místní okrašlovací spolek rozhodl hrad zpřístupnit veřejnosti.

Do 30. let 20. století zde sloužila návštěvníkům výletní restaurace a rytířský sál, vyzdobené historickými relikviemi a erby. Po 2. světové válce hrad začal chátrat až do roku 1995, kdy byly zdi bývalého hradu zpevněny a byla postavena nová dřevěná vyhlídková věž.

{backbutton}