DEUTSCHENGLISH

+420 412 554 065

Šaunštejn

Šaunštejn

Poloha

8 km severozápadně od České Kamenice.

Přístupnost

Z Vysoké Lípy od restaurace U Loupežáku po žluté turistické značce na sever. Po 500 m doleva na červenou turistickou značku a po dalších cca 500 m dojdeme na místo. V zimě se návštěva z bezpečnostních důvodů nedoporučuje.

Provozní doba

Volně přístupné.

Vstupné

Žádné.

Kontakt

Není.

Odkaz

http://jetrichovicko.euweb.cz/skalnihrady.htm

Popis

Šaunštejn byl postaven někdy na přelomu 14. a 15. století za účelem ochrany České silnice, která byla významnou obchodní cestou spojující Čechy s Lužicí. Majitelé hradu Berkové z Dubé se nechvalně proslavili svou pověstí lupičů. Hrad se pro ně stal útočištěm k loupeživým výpravám do okolí. Proto je Šaunštejn znám také pod názvem Loupežnický hrad. Na konci 15. století byl hrad opuštěn a postupně zpustl.

U paty skalního masivu je vytesaná dutina, která pravděpodobně sloužila jako stání pro koně. Přístup na samotný hrad je umožněn po strmých schodech úzkou spárou ve skále. Na vrcholu stávala dřevěná hradní věž, dnes však po ní zůstal pouze půdorys vytesaný do skály. Vrcholky jednotlivých skal jsou spojeny můstky. 3 metry hluboká prohlubeň sloužila jako nádrž na vodu, podobná místnost byla využívána jako hladomorna.

{backbutton}